top of page
Snowy Landscape

BABIA GÓRA 

Królowa Beskidów, Kapryśnica,  Matka Niepogód. Najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego nosi wiele nazw i od lat zaskakuje zdobywających go śmiałków zmienną pogodą, wiatrem targającym włosy oraz śniegiem zasypującym szlaki po horyzont. 

01

Film

Zapraszam Was do obejrzenie przewodnika z wejścia na Babią Górę, które pomimo wietrznej pogody, o czym przekonacie się w filmie, dostarczyła mi wielu spektakularnych widoków i przeżyć.

02

Propozycja Trasy 

Babią Górę zdobywamy Szlakiem Czerwonym z Przełęczy Krowiarki. Szlak na początku wiódł będzie przez piękny świerkowy bór, by następnie zacząć prowadzić przez iście alpejski krajobraz, kosodrzewinę oraz skalne ścieżki. Na trasie czeka na Was ponad 700 m przewyższenia, co napewno poczujecie w nogach i w płucach. Dla osób mających więcej czasu proponujemy zejście przez schronisko Markowe Szczawiny i powrót na przełęcz szlakiem niebieskim. 

E526ECE7-5400-449F-9334-4CB960F5B88B.jpg

03

Dojazd

Dojazd na Przełęcz Krowiarki jest najłatwiejszy samochodem. Jeżeli poruszacie się zbiorowym środkiem transportu najłatwiej będzie dotrzeć busem do Zawoji. Przy Przełęczy Krowiarki znajduje się kilka parkingów, główny pod samym wejściem do Parku Narodowego jest płatny i zapełnia się najszybciej. Jeżeli nie znajdziecie miejsca na nim, kilkadziesiąt metrów dalej czekają kolejne miejsca, w których można zostawić samochodu. Na parkingu w lecie 2022 była możliwość płatności kartą za postój. 

Zimą dojazd wymaga skupienia ze względu na duże ilości śniegu i ostre serpentyny wijące się niebezpiecznie po zboczach masywu Babiej Góry. 

04

Najważniejsze informacje 

Babia Góra leży na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego i fascynowała mieszkańców i przybyszów od zawsze. Przyciągała swoją tajemniczością i pięknem przyrody. Nie może wiec dziwić spore zainteresowanie jakie wzbudzała i wzbudza w coraz to nowych pokoleniach badaczy jej skarbów.
Pierwsze wzmianki o Babiej Górze pochodzą już z drugiej połowy XV wieku i zawarł je w swoim dziele "Chorographia Regni Poloniae" Jan Długosz, zamieszczając opis jej położenia i krótką charakterystykę.

Po przekroczeniu bariery lasu, zaczynają się piękne widoki na odkryte skały i roślinność oraz okoliczne szczyty i sam Diablak. Wysokość - 1725 m n.p.m. - sytuująca ją na drugim po Tatrach miejscu w Polsce, powoduje zróżnicowanie warunków klimatycznych, co przekłada się z kolei na warunki siedliskowe. Zmieniają się one wyraźnie w miarę wzrostu wysokości n.p.m. powodując pionowe zróżnicowanie szaty roślinnej. Pozwala to na wyróżnienie na Babiej Górze pięter klimatyczno-roślinnych odpowiadającym analogicznym piętrom występującym w górach wysokich np. Tatrach, Alpach, lecz w stosunku do nich obniżonych o kilkaset metrów.

2F061E3A-8309-4A03-A058-19B79EE9F750.jpg

05

6070E1A6-B87F-485B-B751-ACBD1472D08A.jpg
E0E2AA8B-7B3B-4739-A89E-E7A158B8014F.jpg

Podsumowanie 

To najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego i poza Tatrami najwyższy szczyt w Polskich Górach. Masyw Babiej Góry rozciąga się od Przełęczy Jałowieckiej Północnej po przełęcz Krowiarki. Wyróżniają się w nim dwa wierzchołki: Diablak i Mała Babia Góra (1517 m), ale w głównej grani topografowie wyróżniają jeszcze wiele pomniejszych wierzchołków, grzbietów i przełęczy.

Trasa jest dość wymagająca, do pokonania mamy ponad 700 m przewyższenia. 

Koniecznie przygotujecie się na zmienna warunki pogoda, nawet przy pięknej pogodzie na dole na górze może być o wiele zimniej i wiać niemiłosiernie. 

Babia góra jest szczytem granicznym, leży ponadto na terenie Parku Narodowego i na jego teren nie można wybierać się z psami. 

Najbliższe schronisko to Markowe Szczawiny leżące godzinę drogi od szczytu Diablaka. 

W zimie koniecznie zabierzcie raczki oraz kijki, sprawdźcie też przed wyjściem komunikaty na stronie GOPR o warunkach pogodowych.  

58707CAD-8ACB-4812-898A-B13C3293109B.jpg
bottom of page