top of page
Snowy Landscape

WYSOKA

Jedenasta co do wysokości w Kornie Gór Polski góra przewrotnie położona jest w Pieninach Małych i wznosi się na wysokość 1050 m n. p. m.. Według naszej subiektywnej opinii z jej szczytu rozciąga się najpiękniejsza panorama ze wszystkich, które podziwiać można zdobywając Koronę Gór Polski. Jeżeli uda się Wam dotrzeć tutaj o zachodzie słońca widoki z tego szczytu nie pozwolą Wam długo o sobie zapomnieć. 

01

Film

Zapraszam Was do wspólnego wejścia na Wysoką trasą przez słynny wąwóz Homole. Jakie są moje przemyślenia na jego temat, czy rzeczywiście jest tak urokliwy oraz czy trasa na Wysoką jest jednym z najbardziej malowniczych szlaków w całej Koronie Gór Polski? Zobaczcie sami, zapraszam! 

02

Propozycja Trasy 

Na Wysoką wybieramy się zielonym szlakiem z miejscowości Jaworki. Całe podejście nie powinno zająć więcej niż dwie godziny i mierzy sobie 3,8 km długości. Na trasie czeka na Was 494 metry przewyższenia, dość równomiernie rozłożonego. Końcówkę szlaku pokonujemy po niebieskich szlakówkach. 

Trasa prowadzi przez jedną z największych atrakcji turystycznych Pienin wąwóz Homole, piękną Polanę pod Wysoką, na której skraju działa w sezonie baza namiotowa Jaworki oraz na samiutkim końcu granicą, gdyż nasza bohaterka jest szczytem granicznym. 

Opcją na zejście może być wybór niebieskiego szlaku w kierunku Wierchliczki i zrobienie większej pętli lub trasa krótsza, w której wracamy do Jaworek przez schronisko pod Durbaszką, z którego można zejść do Jaworek szlakiem niebieskim bądź szybszą opcją drogą szutrową bez szlakówek. 

wysoka korona_gór_polski_niech_to_szlak-7.jpg
wysoka korona_gór_polski_niech_to_szlak-5.jpg

03

Dojazd

Jeżeli nie przybywacie w te strony samochodem najprościej jest dostać się pociągiem lub autobusem bezpośrednio do Szczawnicy. Stąd do Jaworek, gdzie rozpoczyna się szlak można urządzić sobie dłuższy spacer lub dojechać busikiem, które kursują ze Szczawnicy z przystanku przy restauracji Halka. Tutaj jednak polecamy wcześniejsze sprawdzenie rozkłady, gdyż poza sezonem lub w późniejszych godzinach mogą już nie kursować.

 

Dla osób przyjeżdżających w Pieniny samochodem przez wejściem na szlak utworzony ogromny parking po prawej stronie drogi jadąc od Szczawnicy. Znajduje się około 300 metrów przed wejściem do wąwozu i naprawdę nie sposób go przegapić. Jest płatny i w wakacji 20022 można było płacić za niego kartą. 

04

Najważniejsze informacje 

Trasa na Wysoka jest jedną z najpiękniejszych czekających na zdobywców Korony Gór Polski. Nie jest też zbyt długa, więc jeżeli macie taką możliwość celujcie w zdobycie szczytu w okolicach zachodu słońca, gdyż widoki z Wysokie będą wtedy naprawdę niesamowite. Ze szczytu rozpościera się panorama na Tatry i Magurę Spiską. 

 

Początek trasy prowadzi przez rezerwat przyrody Wąwóz Homole. Spacerować będziecie uroczymi ścieżkami wijącymi się na przemian ze strumieniem. Niestety w sezonie wakacyjnym oraz w weekendy oprócz pięknej przyrody i formacji skalnych czekają tu na Was rzesze turystów, które dość mocno utrudniają delektowanie się widokami. Na węższych kawałkach trasy zdarzają się zatory oraz kolejki do schodów i barierek. 

Po około pół godziny marszu dotrzecie na Dubnatowską Polnę, nad którą królują Kamienne Księgi. Jest to miejsce, gdzie warto urządzić sobie postój. Istnieje legenda, że zapisane w tych skalnych księgach są ludzkie losy, jednak nie jest to proste do odczytania. Według legendy jedyną osoba, która posiadła widzę, co jest w nich zapisane jest pop z pobliskiego Lipnika, jednak aby nie zdradził sekretów Ksiąg została mu odebrana mowa. 

Kolejnym punktem na naszej trasie jest Polana pod Wysoką, na której początku znajduje się baza namiotowa. Z polany rozpościera się przepiękna panorama. 

W niegdysiejszych czasach była wykorzystywana do masowego wypasu owiec i wprawne oko na jej środku powinno dostrzec dawne, drewniane koryto przecinające ją w poprzek. Opuszczając polane zaczynamy najbardziej stromą wspinaczkę naszej wycieczki i zaczynamy przemieszczać się przez zalesiony teren. Dochodząc do granicy należy odbić  w lewo na niebieski szlak, aby po dosłownie kilku minutach stanąć na szczycie Wysokiej. 

Tutaj pozostaje tylko delektować się niesamowitą panoramą na Tatry, Pieniny i Magurę Spiską. Jest tutaj naprawdę przepięknie! 

wysoka korona_gór_polski_niech_to_szlak-2.jpg
wysoka korona_gór_polski_niech_to_szlak.jpg
wysoka korona_gór_polski_niech_to_szlak-3.jpg
wysoka korona_gór_polski_niech_to_szlak-6.jpg
wysoka korona_gór_polski_niech_to_szlak-4.jpg

05

Podsumowanie 

Pieniny są jednym z najbardziej urokliwych pasm górskich w Polsce. 

 

Wąwóz Homole jest ogromną atrakcja turystyczną, najprawdopodobniej panować w nim będzie tłok. Ten 800 metrowy jar prowadzić pomiędzy formacjami skalnymi i oferuje piękne widoki. 

 

Ze szczytu Wysokiej rozciąga się niesamowita panorama. 

 

Warto wrócić trasą przez schronisko Pod Durbaszką niebieskim szlakiem. 

 

Wysoka pomimo nazwy i bycia najwyższym wierzchołkim Pienin, ulokowała się przewrotnie w Pieninach Małych. 

bottom of page