top of page
Snowy Landscape

JAGODNA 

Jagodna, położona w Górach Bystrzyckich liczy sobie 977 m n.p.m. i zwana jest również Heidelberg. NIe jest to jednak najwyższy szczyt tego pasma, gdyż jest nim Sasanka zwana tez Jagodną Północną. Jest to jednak drugi wierzchołek tej samej góry i nie przebiega przez niego szlak, tak więc to właśnie Jagodna znalazła się w zestawieniu Korony Gór Polski. 

01

Film

Jagodna, choć to nie ostatnia góra co do wysokości w Kornie Gór Polski została przez mnie zdobyta jako ostatni szczyt w tym zestawieniu. Aby to uczcić zdobyłem ją… na jednej nodze. Zjadłem też po drodze najlepsze jedzenie jakie serwowane jest w polskich górach. Ehhh, jest o czym opowiadać, zobaczcie zresztą na własne oczy w filmie! 

02

Propozycja Trasy 

Szlak na Jagodną to jeden z najłatwiejszych i dostępnych dla wszystkich szlaków w Kornie Gór Polski. Na Jagodną prowadzi szlak niebieski, na który wyruszamy z przełęczy Spalona i pokonamy ponad 4 kilometry oraz 196 metrów przewyższenia. 

Szlak jest praktycznie płaski, spacerowy. Możliwy do pokonania również z wózkiem. Większość trasy prowadzi szeroką szutrową drogą. Szlak odbija kilka razy w leśne ostępy jednak spokojnie możecie iść dalej drogą, gdyż po kilku minutach znowu na nią wraca. Warto wybrać się na Jagodną tak, aby na wieży widokowej zawitać na zachód słońca. Widoki są wtedy przepiękne. 

jagodna korona_gór_polski_niech_to_szlak.jpg
jagodna korona_gór_polski_niech_to_szlak-8.jpg

03

Dojazd

Pod schronisko Jagodna, gdzie zostawiamy samochód wiedzie kręta i widokowa droga. Do przełęczy Spalona mamy około 9 kilometrów z Bystrzycy Kłodzkiej. 

 

Szumnie brzmiąca nazwa drogi, którą się poruszamy - Autostrada Sudecka, miała według dawnych planów pełnić dodatkową funkcje militarną, o czym świadczą ruiny schronów i fortyfikacji w okolicach Przełęczy nad Porębą. Autostradę Sudecką zbudowano jako element Drogi Sudeckiej (Sudetenstraße) – szosy turystycznej poprowadzonej wzdłuż całych Sudetów. Poza A.S. powstał jeszcze tylko jeden odcinek tej drogi, ze Świeradowa-Zdroju do Szklarskiej Poręby (DW358 z Zakrętem Śmierci). Budowa drogi o łącznej długości 41 km trwała w okresie od 1931 do 1938 roku.Przed rokiem 1945 drogę tę nazywano Autostradą Göringa, z uwagi że w latach 1942-44 budowę nadzorował sam Hermann Göring. Dziś to droga wojewódzka nr 389. 

 

Pod schroniskiem mamy duży ogólnodostępny parking. 

04

Najważniejsze informacje 

Góry Bystrzyckie, po których dziś wędrujemy, wyróżniają się dużą lesistością. Teren jest bardzo słabo zaludniony i ze względu na trudne warunki ciągle wyludniający się w wyniku procesu zanikania wsi. Małe urozmaicenie rzeźby terenu, znaczne zalesienie i słaba baza noclegowa powodują, że Góry Bystrzyckie nie są popularnym regionem turystycznym. Są one atrakcyjne dla wytrwałych piechurów i rowerzystów górskich poszukujących miejsc wolnych od masowej turystyki. Mamy tutaj dużo propozycji szlaków dla wspomnianych wyżej miłośników dwóch kołek jak i narciarstwa biegowego.

 

Jagodna leży na europejskim dziale wodnym. Wschodnie stoki odwadnia Nysa Kłodzka (zlewisko Bałtyku), a zachodnie Dzika Orlica (dopływ Łaby, zlewisko Morza Północnego). Góra zbudowana jest z odpornych na wietrzenie granitognejsów należących do metamorfiku Gór Bystrzyckich i Orlickich oraz z górnokredowych piaskowców

Porośnięta jest uroczym, dolnoreglowym lasem świerkowym z domieszką brzozy, buka i modrzewia. W latach pięćdziesiątych XX wieku wichury powaliły część drzew odsłaniając na szczycie polankę stanowiącą punkt widokowy na Kotlinę Kłodzką, Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie i Rów Górnej Nysy. Przez Jagodną w XVI wieku przebiegała granica pomiędzy Czechami a hrabstwem kłodzkim, którą później przesunięto do Doliny Dzikiej Orlicy.

Na szczycie Jagodnej czeka na Was wieża widokowa. Na początku XX wieku miejscowy oddział Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego zbudował na szczycie Jagodnej 17-metrową konstrukcję, Przed 1939 r. na miejscu widokowej ustawiono wieżę triangulacyjną, resztki wieży stoją do dnia dzisiejszego. W 2019 roku zbudowano na szczycie Jagodnej stalowo-drewnianą wieżę widokową o wysokości 23 metrów.

Ponieważ sama wycieczka nie zajmie Wam zbyt wiele czasu polecamy przysiąść na dłużej w schronisku Jagodna. Budynek schroniska powstał w roku 1895 i początkowo pełnił rolę przydrożnego zajazdu Hartmanna. W roku 1927 Kłodzkie Towarzystwo Górskie przejęło  drewniany budynek i stworzyło tutaj schronisko. 

Schronisko ma przeuroczy klimat i subiektywnie najlepsze jedzenie we wszystkich schroniskach górskich w Polsce. Porcje są ogromne, przepyszne i mamy wiele opcji wegetariańskich. 

jagodna korona_gór_polski_niech_to_szlak-6.jpg
jagodna korona_gór_polski_niech_to_szlak-3.jpg
jagodna korona_gór_polski_niech_to_szlak-7.jpg
jagodna korona_gór_polski_niech_to_szlak-4.jpg

05

Podsumowanie 

Wycieczka na Jagodną jest jedną z łatwiejszych w Koronie Gór Polski. Spacer spokojnie można pokonać z wózkiem. 

 

Można zdobywać ją z czworonogami. 

 

Koniecznie zarezerwujcie sobie czas i miejsce w brzuchu na posiłek w schronisku Jagodna. 

 

Z wieży widokowej na szczycie rozpościerają się piękne widoki, szczególnie o  Zachodzie słońca. 

 

Pieczątką znajdziecie w schronisku i w skrzyneczce na szczycie. 

bottom of page