
WIELKA SOWA
Jest to najwyższy szczyt Gór Sowich i jedyny przekraczający w tym paśmie swoją wysokością 1000 m. Mierzy dumne 1015 m n.p.m., a na jej szczyt prowadzi cała plątanina szlaków, również dla narciarzy biegowych oraz rowerzystów. Na jej szczycie znajduje się piękna wieża widokowa oraz moc innych atrakcji dyskusyjnej urody.
01
Film
Zapraszam Was do wspólnego wejście na Wielką Sowę szlakiem czerwonym. W tych prastarych i tajemniczych górach zostaniemy zaskoczeni nie tylko ukrytymi tutaj według historii skarbami III Rzeszy, ale również tym co znajduje się na wierzchołku bohaterki dzisiejszego odcinka. Ciekawi? Zapraszam na film!
02
Propozycja Trasy
Na Wielką Sowę wybieramy się szlakiem czerwonym z przełęczy Sokole. Jest on szybki i najbardziej wymagający, co zaskakujące, na samy początku, później mamy już właściwe tylko przejmy spacer pomiędzy drzewami, aż na sam szczyt. Trasa jest możliwa do pokonania dla wszystkich i nie powinna nastręczyć trudności. Wejście na szczyt to jedyne 2,8 km i 1,15h marszu, a do pokonania mamy 300 metrów przewyższenia. Ponieważ Wielką Sowę oplata cała sieć szlaków można pokusić się o zrobienie większej pętli.

03
Dojazd
Góry Sowie położone są blisko Wrocławia, jednak bez własnego samochodu nie jest tak łatwo w nie dotrzeć. Na przełęczy Sokole mamy do dyspozycji przy wejściu na szlak płatne parkingi. Dla wtajemniczonych raportujemy, iż pod schroniskiem górskim Orzeł, położonym kilkaset metrów wyżej przy szlaku znajduje się jeszcze jeden, mniejszy parking. Jest płatny, jednak pozwala uniknąć wdrapywania się mało atrakcyjną drogą z płyt, którą prowadzi początek naszej trasy.
04
Najważniejsze informacje
Góry Sowie położone w Sudetach Środkowych to jedne z najbardziej tajemniczych gór w całej Polsce. W tym najstarszym paśmie Sudetów, datowanym na 480 mln lata położonym na niewielkim obszarze około 200 km2 znajdziecie nie tylko całą sieć szlaków pieszych, rowerowych oraz dla narciarzy biegowych ale również moc atrakcji spoza górskiej tematyki. Nie są to zbyt widokowe góry, gdyż do samych wierzchołków porasta je głównie świerkowy, jednak znajdziecie tutaj dużo widokowych wież, które pozwalają spojrzeć dalej za horyzont.
W ramach wycieczki w Góry Sowie, gdy zostanie Wam czas po zdobycie Wielkiej Sowy odwiedźcie koniecznie Twierdzę Srebrnogórską wzniesioną przez Prusy w celu ochrony przez Austro-Wegrami. Budowa trwała jedynie 12 lat, w okresie 1765–1777, jest to największa górska twierdza w Europie.
Kolejną atrakcją regionu “nie do przegapienia” jest jeden z najbardziej tajemniczych obiektów militarnych z okresu II Wojny Światowej. Kompleks Riese był realizowany na terenie Gór Sowich oraz na Zamku Książ w latach 1943–1945. W jego budowie brali udział więźniowie obozów koncentracyjnych oraz jeńcy wojenni. Przeznaczenie tajemniczych podziemi Kompleksu Riese nie zostało do końca wyjaśnione. Według jednej z teorii, kompleks miał być jedną z głównych kwater samego Adolfa Hitlera.
Szczyt Wielkiej Sowy mówiąc delikatnie pozostawia wiele do życzenia… Mamy na nim co prawda zabytkową wieże widokowa z roku 1906 o wysokości 25 metrów. Wieża nosi imię Mieczysława Orłowicza, jednak na początku nazwana była na cześć Żelaznego Kanclerza Otto van Bismarcka, a wejście na nią jest płatne i możliwe jedynie w okresie od 1go maja do końca października. Na początku wakacji 2022 była jednak w trakcie remontu i zamknięta dla zwiedzających. Oprócz wieży na szczcie mamy szereg dziwnych i nie do końca pasujących do siebie budowli, rzeźbę muflona i wiaty. Całość wygląda mocno bałaganiarsko i nie nastraja do dużego pobytu.





05
Podsumowanie
Góry Sowie to najstarsze pasmo Sudetów, występują tutaj muflony, a góry, aż po wierzchołki porośnięte są lasami z przewagą boru świerkowego.
Aby skroić sobie podejście można podjechać samochodem wzdłuż szlaku pod schronisko górskie Orzeł.
Wysoka Kopa opleciona jest szlakami, co daje możliwość urozmaicenia wejścia na jej szczyt i wykonania pętli o różnej długości.
Podejście jest łatwe i przyjemne, nie przysporzy nikomu kłopotów, a wybrać się na ta wędrówkę można z czworonogami.