top of page
Snowy Landscape

WYSOKA KOPA 

Wysoka Kopa jest 10 co do wysokości szczytem w Koronie Gór Polski i jednocześnie najwyższą górą w Górach Izerskich. Na jej szczyt nie prowadzi żaden szlak jedynie ścieżka, jednak jej pokonanie nie zawsze jest możliwe, ale o tym już poniżej. 

01

Film

Zapraszam Was do wędrówki przez mgliste Góry Izerskie. Po drodze miniemy tajemniczą Kopalnię Kwarcu, a na sam szczyt nie wejdziemy… uda się nam jednak przybić pieczątkę… dlaczego? To zobaczycie już w filmie. Zapraszam! 

02

Propozycja Trasy 

Na Wysoka Kopę wchodzimy Zielonym Szlakiem z Rozdroża Izerskiego, który rozpoczyna się przy drodze 358, a następnie czerwonym, aż do Wiaty pod Wysoką Kopą. 

 

Na sam szczyt z tego miejsca poradzi już tylko ścieżka. Warto jednak pójść kilkaset metrów dalej szlakiem, gdyż przy nim ustawiono “zastępczy” szczyt wraz ze skrzyneczką i pieczątką Korony Gór Polski. 

 

Szlak jest bardzo przyjemny i malowniczy. Najtrudniejsze podejście czeka na Was po około 15, 20 minutach marszu, kiedy to szlak odbije z szutrowej drogi w prawo. Później będzie już tylko łatwiej. Od Rozdroża pod zwaliskiem podróżować będziecie malowniczą, ukrytą pomiędzy iglakami ścieżką, która zawiedzie Was, aż do zamkniętej Kopalni Kwarcu. 

 

Później niestety kawałek trasy wiódł będzie szeroką asfaltową drogą. Pamiętajcie, aby wypatrywać skrętu szlaku w prawo z drogi, gdyż czasami łatwo go przegapić. Teraz kawałek pod górę lasem i docieramy do kolejnej szutrowej drogi, która już po płaskim poprowadzi Was pod sam szczyt do wiaty, stąd jeszcze kilkaset metrów drogą i docieramy do skrzyneczki z pieczątką. 

 

Na sam szczyt w sezonie lęgowym rzadkich gatunków ptaków nie ma wstępu - to obszar szczególnie chroniony. Terminy, kiedy można odbić za szlaku na właściwy wierzchołek są dokładnie opisane na tablicach przy początku ścieżek na Wysoką Kopę. 

 

Powrót można umilić sobie schodzą na dół pętlą i żółtym szlakiem lub szybszą opcją, po swoich śladach. Wejście na szczyt zajmie około 2,20 h, a przewyższenia do pokonania będzie prawie 400 m. 

wysoka kopa korona_gór_polski_niech_to_szlak-2.jpg
wysoka kopa korona_gór_polski_niech_to_szlak.jpg
wysoka kopa korona_gór_polski_niech_to_szlak-4.jpg

03

Dojazd

Wybierając szła z Rozdroża Izerskiego najłatwiej dojechać na jego początek samochodem od strony Szklarskiej Poręby lub ze Świeradowa. Na Rozdrożu znajduje się bardzo duży parking, który jest bezpłatny. W sezonie zimowym, kiedy na szlakach w okolicach Jakuszyc pojawiają się rzesze narciarzy biegowych jest jednak mocno zatłoczony. 

Mamy też tutaj przystanek autobusowy na trasie Szklarska Świeradów, jednak autobusów nie kursuje zbyt dużo. Do samej Szklarskiej i Jakuszyc można dotrzeć też pociągiem, jednak wtedy warto rozważyć inny wariant podejścia, np przez Wysoki Kamień, tak aby uniknąć maszerowania drogą asfaltową do zielonego szlaku przez Zakręt Śmierci. 

04

Najważniejsze informacje 

Góry Izerskie są bardzo kapryśne. Pogoda potrafi tutaj płatać figle i nawet gdy na dole panuje przyjemne atmosfera tutaj dopadnie nas wietrzysko i mgła. To bardzo malownicze pasmo usadowione zaraz u podnóża Karkonoszy poprzecinane jest licznymi szlakami nie tylko pieszymi. W ciepłe dni napewno spotkacie tutaj dużo rowerzystów, zimą narciarzy biegowych. To właśnie tutaj, w niedalekich Jakuszycach ma swoją siedzibę Bieg Piastów, najsłynniejsze wydarzenie narciarstwa biegowego w Polsce. W sezonie na trasie napewno mijać Was będą zastępy rozpędzonych narciarzy biegowych. 

 

Jeżeli macie trochę więcej czasu konieczne powiększcie swoją pętlę na Wysoką Kopę i zatrzymajcie się w Chatce Górzystów na Polanie Izerskiej. Ma wspaniały klimat i serwują w niej słynne naleśniki biszkoptowe z jagodami. Mniam! 

 

Przez sporą część roku na sam wierzchołek Wysokiej Kopy nie można wchodzić ze względu na ochronę na tym terenie stanowisk lęgowych głuszca. Uszanujecie konieczne ten zakaz - to gatunek pod ochroną. Aby jednak otrzeć trochę łezkę smutku związaną z niemożnością zdobycia szczytu, na trasie, przy czerwonym szlaku ustawiono zastępczą tabliczkę szczytu i skrzyneczkę z pieczątką Korony Gór Polski.

 

Góry Izerskie były miejscem katastrofy ekologicznej w latach 80 zeszłego wieku. W tym miejscu skumulowały się zanieczyszczenia z Czarnego Trójkąta, czyli terenów bardzo przemysłowych na pograniczu Polski, Czech i Niemiec. Liczne fabryki i kopalnie sprawiły wysokie zatrucie powietrza, a na cały region zaczęły spadać kwaśne deszcze, które wyniszczyły lasy pokrywające między innymi Góry Izerskie. 

wysoka kopa korona_gór_polski_niech_to_szlak-3.jpg
wysoka kopa korona_gór_polski_niech_to_szlak-5.jpg
wysoka kopa korona_gór_polski_niech_to_szlak-7.jpg
wysoka kopa korona_gór_polski_niech_to_szlak-6.jpg

05

Podsumowanie 

Szlak na Wysoką Kopę jest dość łatwy, można się na nią dostać ponadto ze Świeradowa, wariantem ze Szklarskiej Poręby lub Jakuszyc. 

Warto po drodze odwiedzić zamkniętą kopalnię kwarcu Stanisław, prezentuje się, szczególnie w mglisty dzień bardzo w klimacie Silent Hill ze swoimi opuszczonymi budynkami i pordzewiałymi masztami. 

Jeżeli macie więcej czasu zajrzyjcie do Chatki Górzystów. 

Szlak nie jest bardzo wymagający, najtrudniejsze podejście mamy na jego początku. Jest za to niezwykle urokliwy, po drodze mijamy skałki i przedzieramy się prze iglaste zagajniki. 

Jest to jedno z ulubionych miejsc biegaczy narciarskich, którzy moją w okolicy cała sieć tras. 

Przed szczytem znajduje się duża wiata z miejscami do spania. Jest w niej jednak bardzo brudno i niezbyt przyjemnie pachnie, co dość znacząco utrudnia postój, nad czym mocno ubolewamy. 

Po Górach Izerskich śmiało możecie spacerować z psem. 

bottom of page