top of page
Snowy Landscape

ORLICA

Jest najwyższym szczytem Gór Orlickich, które znajdują się w Sudetach Środkowych i stanowią ich najwyższą część. Wznoszą się malowniczo ponad Kotliną i ziemią kłodzką. Orlicą ma 1084 m n. p. m. I jest szczyt granicznym. Pomino, iż sam wierzchołek leży kilkanaście metrów za polską granicą u naszych czeskich sąsiadów została wciągnięta do Korony Gór Polski i to na nią wybieramy się szlakiem z Zieleńca. 

01

Film

Zapraszam Was do obejrzenia przodownika ze szlaku na Orlicę, który pomimo iż niezbyt trudny przygotował po drodze i na szczycie kilka niespodzianek. Zobaczcie jak najłatwiej zdobyć najwyższy szczyt Gór Orlickich i wejdźcie razem ze mną na wieżę widokową. 

02

Propozycja Trasy 

Na Orlicę wybieramy się zielonym szlakiem prowadzącym z Zieleńca, dzielnicy Dusznik Zdrój. Warianty wejścia są dwa, oba o podobnej trudności, ciekawszy wydaje mi się jednak szlak wiodący od Kamienia Rubartscha. Samo podejście nie należy do wymagających, spokojnie można wybrać się na zdobywanie Orlicy z maluchami lub osobami o słabszej kondycji. Szlak na szczyt ma dwa kilometry i niecałe 200 metrów przewyższenia, a na szczycie staniecie w mniej niż godzinę. 

Na Orlicę można wejść rownież od strony czeskiej, wybierając wtedy czerwony szlak. 

orlica korona_gór_polski_niech_to_szlak.jpg

03

Dojazd

Do Dusznik Zdrój dotrzecie komunikacja publiczną, a w sezonie narciarskim na trasie do Zieleńca kursują busiki jeżdżące w stronę wyciągów.  Na początku szlaku przy drodze 389 zwanej autostradą sudecką znajduje się niewielki parking na kilka samochodów. Po drugiej stronie drogi dumie wnosi się zajazd przystanek Alaska, który jeżeli wierzyć wywieszonej reklamie serwuje najlepsze potrawy. 

04

Najważniejsze informacje 

Szlak rozpoczynamy przy kamieniu z tablicą upamiętniającą postać Heinricha Rübartscha. Był to tutejszy piwowar, który umiłował sobie Góry Orlickie i był ich pierwszym promotorem. To on postawił w miejscu obecnej wieży widokowej pierwszą, drewniana konstrukcję, a nieco później koło niej mała oberże dla wędrowców, po której jednak zostały dziś tylko fundamenty widoczne z wieży widokowej. 

 

Szlak nie jest wymagający, wiedzie przez większość czasu szeroką szutrową drogą o lekkim nachyleniu. Po kilkudziesięciu minutach docieramy do wieży widokowej, która jest na nim nielada atrakcją. Wieża postawała w roku 2021 i mierzy 25,5 metra wysokości. Możemy z niej podziwiać panoramę Sudetów, przy dobrej pogodzie dokładnie widać z niej Karkonosze i Śnieżkę.  Na dole wieży znajdują się zadaszone ławy i stołu, przy których można odpocząć czy się posilić. 

 

Stąd na szczyt pozostało nam już kilka minut ścieżką skrytą w zaroślach. Na samym szczycie Orlicy nie uświadczymy już widoków, znajduje się na nim za to skrzyneczka z pieczątką Korony Gór Polski oraz obelisk. Okazuje się, dzięki wyrytym na nim napisom, że na szczyt tej gór wdrapało się kilka wybitnych osobowości. I tak, wizytę odbył tutaj Cesarz Józef II, prezydent USA John Quincy Adams czy Fryderyk Chopin. Kto by się spodziewał! 

orlica korona_gór_polski_niech_to_szlak-4.jpg
orlica korona_gór_polski_niech_to_szlak-2.jpg
orlica korona_gór_polski_niech_to_szlak-3.jpg
orlica korona_gór_polski_niech_to_szlak-6.jpg

05

Podsumowanie 

Góry Orlickie można zdobywać z czworonogami.

Szlak na Orlicę jest łatwy i szybki, warto pokusić się o zrobienie pętli na czeską stronę. 

Parking na początku szlaku jest bezpłatny, jednak mały więc dość szybko mogą skończyć się na nim miejsca. 

Dużą atrakcją jest wieża widokowa z panoramą na cztery strony świata. 

Najwyższym szczytem całego pasma Gór Orlickich jest czeska Velka Destna, która liczy 1115 m n.p.m., a sama Orlicą leży kilkanaście metrów za czeską granicą. 

bottom of page