
LACKOWA
Najwyższy szczyt Beskidu Niskiego po polskiej stronie. Mierzy 997 metrów co nadało mu przydomek policyjnej góry. Zaskoczeniem dla wszystkich wędrowców przemierzających Beskid Niski będzie słynna Ściana Płaczu, niesamowicie strome podejście pod Lackową, dające wycisk nawet najbardziej wytrawnym podróżnikom, a najbardziej zdradliwe przy deszczu czy śniegu i lodzie.
01
Film
Na Lackową wybieramy się od strony Mochnaczki, wędrując zielonym, a następnie czerwonym szlakiem. Na trasie czeka na mnie Ścianą Płaczu i oberwanie chmury. Czy te przeciwności losu sprawiły, że rzeczywiście płakałem, czy udało mi się wdrapać tym słynnym podejściem bez tlenu? Sprawdźcie wszytko w odcinku o Lackowej!
02
Propozycja Trasy
Na Lackową możemy dostać się z kilku stron. Mamy szlak z Wysowej Zdroju, Ropek, najkrótszą i najpopularniejszą drogę z Izb lub szlak z Krynicy. My wybierzemy tę ostatnia opcję, jednak wyruszymy z wioski Mochnaczka, którą przecina zielony szlak.
Opcja tej trasy z Krynicy Górskiej przez Huzary to dodatkowe 2 godziny marszu w jedną stronę jednak szlak jest urokliwy więc polecamy tą wersje osobą mający więcej czasu i siły w nogach.
Podejście na szczyt zajmie nam około 2,3 godziny i będziemy mieć do pokonania 555 m przewyższenia. Prawie całość szlaku jest przyjemnym spacerem, aż dotrzemy do słynnego podejścia, które zawadiacko wspina się pionowo po zboczu góry na jej szczyt. Tutaj na odcinku 240 metrów do pokonania jest prawie 260 metrów przewyższenia, mamy więc prawdziwie tatrzańskie podejście w poczciwym Beskidzie Niskim. Zejść proponujemy pętlą przez Banicę lub szybszą wersją po swoich śladach.

03
Dojazd
Krynica Górska, z której wychodzi szlak na Lackową jest bardzo dobrze skomunikowana z resztą kraju. Kursują tutaj autobusy i pociągi. Do Mochnaczki można z kolei dostać się z Krynicy busem na Tylicz i poprosić o wysadzenie w Mochnaczce przy szlaku na Lackową. Dla osób przyjeżdżających tu samochodem nie ma właściwego parkingu ( mówimy o Mochnaczce), ale przy mostku gdzie zaczynamy podejście są małe zatoczki i pobocze gdzie spokojnie można zostawić samochód.
04
Najważniejsze informacje
Lackowa jest najwyższą góra Beskidu Niskiego, ale tylko po polskie stronie, najwyższym szczytem całego pasma jest Busov, wyższy od niej o 5 metrów.
Szlak na początku prowadzi przez łąki z pięknymi widokami na dolinę, w której leży wieś Mochnaczka, aby po kilkudziesięciu minutach zacząć prowadzić przez leśne ostępy. Przy zmianie szlakówek na kolor czerwony z zielonego zaczynamy wędrować granicą i piękną aleją starych i tajemniczych drzew. Wiodący tędy czerwony szlak nie jest słynnym GSB, ale europejskim szlakiem długodystansowym E3, który prowadzi od Atlantyku, aż po morze Czarne.
Lalkowa jest szczytem wododziałowym, to co spłynie na słowacką część trafia do Morza Czarnego, a to, co na polską stronę do Bałtyku.
Lackowa nazywana też była zwyczajowo Chorągwią Pułaskiego. Dlaczego? Otóż w czasie Konfederacji Barskiej, gdy wystąpiono przeciwko rosyjskiemu zaborcy, przy Lackowej stacjonował Kazimierz Pułaski wraz z zastępem żołnierzy. Był on jednym z przywódców konfederacji i jej głównym bohaterem. Okolica została ufortyfikowana, a niezalesiony wierzchołek służył powstańcom do komunikacji z innym szańcem w Blechnarce. Komunikacja odbywała się za pomocą sygnałów flagowych i stąd nazwa.


05

Podsumowanie
Lackowa pomimo iż położona w Beskidzie Niskim, ma zaskakująco ciężkie i strome podejście.
Przy złej pogodzie odradzamy ta trasę, szczególnie do schodzenia. Po deszczu może okazać się praktycznie niemożliwe, lub możliwe ale już tylko w pozycji zjazdowej;)
Prowadzi na nią kilka szlaków, najkrótszy z Izb.
Można zdobywać ją z czworonogami.