top of page
Snowy Landscape

SKRZYCZNE

To jedna z najbardziej obleganych gór w Koronie Gór Polski i najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Dumnie góruje nas Szczyrkiem, mekką narciarzy i rowerzystów na wysokości 1257 m n.p.m. Na szczyt prowadzi kilka szlaków o różnej długości, a na wierzchołku czeka na Was pyszna pomidorowa w schronisku PTTK. 

01

Film

Zapraszam Was do obejrzenia przewodnika z wejścia na Skrzyczne. Moją przygodę rozpocząłem w niezwykle popularnej miejscowości Szczyrk, a na trasie towarzyszył mi upał i palące słońce. Co udało mi się znaleźć na szczycie oraz jakie mam przemyślenia odnośnie tej niezwykle popularnej wśród turystów i amatorów sportów wszelakich góry, sprawdźcie w filmie. 

02

Propozycja Trasy 

Najpopularniejsze szlaki na szczyt prowadzą bezpośrednio z centrum Szczyrku i spacer nie powinien nimi zając dłużej niż 4 godziny. Są to szlaki niebieski i zielony. 

My wie bierzemy się na szczyt jednak szlakiem żółtym, nieco mniej uczęszczanym, lecz również wychodzącym ze Szczyrku. Trasa w tym wariancie zajmie nam około 2,3 godziny na górę podczas których pokonamy 667 metrów przewyższenia na dystansie 5,2 kilometra. Szlak na początku wiedzie przez miejscowość asfaltem, by odbić srogim, lecz krótkim podejściem w las. 

Niestety większość szlaków na Skrzyczne pokrywa się z trasami narciarskimi więc często idzie się mocno uprzemysłowionym terenem, wielkimi łąkami, które w zimie pokryte śniegiem służą jako trasy zjazdowe dla narciarzy. Trasa wspina się w miarę równomiernie i mocno, aż do Małego Skrzycznego, aby później prowadzić już delikatnie grzbietem, aż pod sam maszt RTV. 

Po zdobyciu szczyt koniecznie zejdźcie nieco w dół do schroniska PTTK, a na dół wróćcie po swoich śladach lub niebieskim czy zielonym szlakiem prosto do Szczyrku. 

Opcją dłuższą, lecz wartą rozważenia jest napewno pętle przez Malinowską Skałę, polecamy ją wszystkim mającym więcej czasu i siły w nogach. 

skrzyczne_korona_gór_polski_niech_to_szlak.jpg

03

Dojazd

Do Szczyrku z Bielska Białej dotrzecie samochodem w kilkanaście minut, a z Katowic w nieco ponad godzinę. Samochód można zostawić na parkingu przy wejściu na szlak, choć o miejsce parkingowe, szczególnie w sezonie w okolicy nie jest łatwo i są praktycznie wszystkie płatne.

Do Bielska Białej dotrzecie też pendolino, zwykłymi pociągami czy autobusami z różnych części Polski. Ten, z kolei bardzo dobrze połączony jest ze Szczyrkiem - do wyboru macie busy czy lokalny PKS. 

04

Najważniejsze informacje 

Skrzyczne, jak już wspomniano wyżej jest szefem Beskidu Śląskiego i znajduje się w północno wschodniej część masywu, w bocznym ramieniu pasma Baraniej Góry, w Parku Krajobrazowym Beskidu Śląskiego.

 

Jest to góra mocno pocięta trasami narciarskimi i wyciągami, co niestety odbiera jej sporo uroku i tajemniczości, którą dostrzec możemy w innych pasmach Beskidów. 

 

Dla osób nie lubiących się pocić istnieje możliwość wjazdu na szczyt kolejką. Jest to całoroczna, dwuodcinkowa kolej krzesełkowa wiodąca ze Szczyrku na Skrzyczne. Dolna stacja kolejki krzesełkowej na Skrzyczne znajduje się w centrum Szczyrku, przy ulicy Myśliwskiej 45. Po drodze znajduje się stacja pośrednia na Hali Jaworzynie. Pamiętajcie, że płatność za bilety na Jaworzynie i Skrzycznem jest realizowana jedynie bezgotówkowo. Kasy są czynne w godzinach 09:00 -17:00.

 

Na szczycie Skrzycznego oprócz wieży RTV i schroniska, które opisane zostało poniżej znajduje się niewielka wieża widokowa, która pozwala jednak na objęcie wzrokiem nieco większej panoramy pobliskich gór. Maszt RTV jest bardzo charakterystyczny i po nim łatwo rozpoznać wierzchołek naszego bohatera z innych, okolicznych szczytów. Został wybudowany w 1992 roku i mierzy 87 metry wysokości. Dzięki niemu słuchanie radia jest możliwe nawet u naszych czeskich sąsiadów. 

Nazwa szczytu pochodzi od skrzeczenie żab, które podobno zamieszkiwały okolice w dużych ilościach i nie dawały o sobie zapomnieć ciągłym skrzeczeniem. 

Będą na szczycie koniecznie zajdzcie do schroniska PTTK. Pierwsze powstało za sprawą Rudolfa Urbanke, jeszcze około roku 1930. Gdy kilka lat później obiekt spłonął, gospodarz nie poddał się i wybudował kolejne. Po drugiej wojnie światowej przejął je bielski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, jednak z uwagi na brak funduszy, obiekt niszczał. Dopiero, gdy w kolejnym roku budynek został przejęty przez Oddział Górnośląski PTT, został przeprowadził pierwszy, niezbędny remont.

skrzyczne_korona_gór_polski_niech_to_szlak-2.jpg
skrzyczne_korona_gór_polski_niech_to_szlak-5.jpg
skrzyczne_korona_gór_polski_niech_to_szlak-4.jpg

05

Podsumowanie 

skrzyczne_korona_gór_polski_niech_to_szlak-3.jpg

Skrzyczne pocięte jest siecią wyciągów i stoków narciarskich co odejmuje mu nieco uroku. 

 

Na szczycie koniecznie odpocznijcie w schronisku. 

 

Jest to wspaniałe miejsce do uprawiania sportów zimowych z licznymi wyciągami i trasami również z homologacją FIS. Jest to jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. 

 

Pogoda na szczycie potrafi być kapryśna i zupełnie inna niż na dole. Liczcie się z wiatrem i temperaturą zimniejszą o kilka stopni niż ta na dole. Przed wyjściem koniecznie sprawdźcie warunki pogodowe. 

Skrzyczne jest mekką rowerzystów, mamy tutaj wiele single tracków oraz tras rowerowych. Pamiętajcie, aby nie wchodzić na nie pod żadnym pozorem. Możecie spowodować kraksę z pędzącym w dół zjazdowcem i poważnym wypadek. 

Na szczyt możecie dotrzeć również rowerami elektrycznymi, które z łatwością wypożyczycie w Szczyrku. 

bottom of page