top of page
Snowy Landscape

MOGIELICA

Króluje w Beskidzie Wyspowym na wysokość 1171 m n.p.m., a znajduje się na niej nie tylko wieża widokowa. Wybieramy się na nią trasą z przełęczy Rydza Śmigłego, a po drodze urządzamy sobie mały piknik z widokiem na panoramę gór. 

01

Film

Zapraszam Was do wspólnego wejście na Mogielicę. Trasa nie jest zbyt długa, ale obfituje w piękne widoki, jedno dające się we znaki podejście oraz idealne miejsce do urządzenia noclegu czy ogniska z widokiem na Tatry. Zresztą zobaczcie sami! 

02

Nasz Propozycja Trasy 

Na szczyt wchodzimy zielonym szlakiem z przełęczy Rydza Śmigłego i jest to jedna z najszybszych opcji zdobycia szczytu. Mogielicę możecie jednak zdobyć z każdej strony świata, wchodząc na nią również niebieskim i żółtym szlakiem. Podróż na szczyt zajmie nam 1,40 h i podczas 3,6 kilometra wspinaczki pokonamy 482 metry przewyższenia. Szlak jest dość łatwy i przyjemnym, możliwy do pokonania całą rodziną. W jego drugiej połowie czeka Was jedno mocniejszej, lecz krótki podejście, które pokonają nawet najmłodsi.

 

Najkrótszym szlakiem na Mogielicą jest ten zaczynający się z parkingu nieopodal Zalesia, jest jednak mniej widokowy, więc warto wybrać opcję z Przełęczy Rydza Śmigłego. 

03

Dojazd

mogielica _korona_gór_polski_niech_to_szlak-5.jpg

Beskid Wyspowy leży niedaleko Krakowa, dlatego też jest celem nawet szybkich wypadów na jedne dzień. Na przełęczy Rydza Śmigłego znajduje się duży bezpłatny parking. Uważajcie jednak gdyż w dni wolne od pracy potrafi zapełnić się w ekspresowym tempie. Na parkingu można spotkać bacę sprzedającego oscypki, co cieszy się dużym zainteresowaniem wygłodzonych piechurów schodzących ze szlaku. 

Na przełęczy znajduje się też przystanek autobusowy, jednak nie liczcie na zbyt częste połączenia z niedaleką Mszaną Dolną.  

04

Najważniejsze informacje 

Mogielca jest bardzo malowniczym i przyjemnym do zdobycia szczytem w Koronie Gór Polski. Króluje nad Beskidem Wyspowym na wysokość 1171 metrów, a prowadzi na nią szybki i przyjemny szlak. 

Na niektórych mapach lub oznaczeniach spotkać możecie nazwę przełęcz Chyszówki. Jest to jednak to samo miejsce co Przełęcz Rydza Śmigłego. Ze względów politycznych, po wojnie przestano używać imienia Marszałka, jednak po kolejnej zmianie ustroju nazwę na nowo zaktualizowano do jej pierwotnej wersji. Na przełęczy odnajdziecie  poza parkingiem kamienny obelisk, upamiętniający walkę Legionów Polskich.

Szlak prowadzi najpierw przez mała osadę, by następnie zacząć się delikatnie wspinać przez leśne ostępy. Nie powinien nastręczyć Wam żadnego problemu, jest też dobrze oznakowany, więc wprawne oko nie przegapi żadnej szlakówki i zakrętów. Po kilkudziesięciu minutach marszu dotrzecie do polany Wiśniakówka, na której warto urządzić sobie postój i podziwiać panoramę gór. Są tu też miejsca na ognisko, można pokusić się więc o dłuższy postój. 

Na szczycie Mogielicy czeka na Was wieża widokowa, jednak w czerwcu 2022 roku była zamknięta dla zwiedzających. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się wieża triangulacyjna jednak została pokonana przez wiatry i burze i dopiero po 30 latach w jej miejscu postawiono nową, obecną atrakcję. 

Bez wejścia na wieżę widoków na szczycie raczej nie uświadczycie poza małym skrawkiem przerzedzenia pomiędzy drzewami i delikatną panoramą na pobliskie, niewysokie szczyty. Na szczycie czeka na Was jednak sporo innych konstrukcji. Mamy tutaj dwie kapliczki, krzyże wotywne oraz tablicę informującą o katastrofie niemieckiego śmigłowca na jej zboczach w roku 1944. Na szczycie znajduje się też krzyż papieski ustawiony tutaj w 50 rocznicą wycieczki Karola Wojtyły na szczyt. Na krzyżu odnajdziecie tabliczkę z jego słowami: „Wobec piękna gór czuję, że On jest… i wtedy zaczynam się modlić”.

Góra nazywana jest też Przepowiednicą, gdyż nad jej szczytem często gromadzą się chmury zanim nawałnice zaczną się nad resztą regionu. 

 

Nazwa szczytu ma ciekawą historię. Zgodnie z dawnymi historiami z jej szczytu zrzucano zwłoki samobójców, których nie można było pochować na normalnym cmentarzu, jest więc to góra mogił. Na pobliskim Łopieniu topiono je za to w w miejscu zwanym Jeziorkami, czyli w bagnach Łopieńskich. 

mogielica _korona_gór_polski_niech_to_szlak.jpg
mogielica _korona_gór_polski_niech_to_szlak-2.jpg
mogielica _korona_gór_polski_niech_to_szlak-6.jpg
mogielica _korona_gór_polski_niech_to_szlak-3.jpg
mogielica _korona_gór_polski_niech_to_szlak-4.jpg

05

Podsumowanie 

Szlaki na Mogielicę są łatwe i przyjemnie pną się lasami i łąkami. 

 

Najwygodniej jest zacząć wspinaczkę z Przełęczy Rydza Śmigłego, zwanej też Chyszówki. 

 

Od roku 2011 na szczycie utworzono rezerwat przyrody Mogielica, której celem jest ochrona rzadkiego głuszca.

Na szczycie czeka na Was wieża widokowa, która jeszcze w wakacje 2022 była zamknięta. 

Od dawna prowadzone są dyskusje o budowie w okolicy schroniska górskiego, gdyż w okolicy takowego bardzo brakuje. 

bottom of page