top of page
Snowy Landscape

KOWADŁO

Mierzy sobie 989 m n.p.m. i pomimo, iż nie jest najwyższym szczytem Gór Złotych znalazło się w zestawieniu Korony Gór Polski. Najwyższy szczyt Gór Złotych po czeskiej stronie (Rychlebské hory) to Smrek, położony na wysokości 1123 m n.p.m. Po polskiej stronie tego pasma Sudetów Wschodnich najwyższy szczyt to (według większości źródeł) Postawna (1117 m n.p.m.). Jak widać po najwyższych szczytach – nie są to góry wysokie, wymagające. Pod względem turystycznym – trasy są łagodne, dla osób w każdym wieku, zarówno na spacery jak i na wyprawy rowerowe.

01

Film

Na Kowadło wchodzimy w mglisty i deszczowy dzień, ale niech Was to nie zrazi. Taka aura tylko dodaje uroku i tajemniczości temu dzikiemu zakątkowi Sudetów. 

02

Propozycja Trasy 

Na Kowadło wchodzi się z wioski na końcu świata Bielice. Szlak jest naprawdę bardzo łatwy i szybki. Podejście to raptem 2,1 km i 269 metrów przewyższenia.

Od parkingu ruszamy niebieskim szlakiem, by dosłownie po chwili skręcić na szlak zielony. Nim wspinamy się najpierw bardzo łagodnie szutrową drogą. Po dotarciu do tablicy oznajmiającej, iż za chwile wkroczymy na teren Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego zaczyna się jedyne mocniejsze podejście naszej wycieczki. Nie zajmie ono Wam jednak zbyt wiele czasu i po koło 10 minutach dotrzecie do granicy polsko -czeskiej. Stąd skręcamy w lewo i już bez większych stromizn docieramy na szczyt Kowadła.

W okolicy jest sporo szlaków, jednak wykonanie pętli, szczególnie z uwzględnieniem Rudawca z Górach Bialskich nie jest takie łatwe z uwagi na ich rozmieszczenie.

Można pokusić się o zejście na stronę czeską i na przykład powrót przez przełęcz trzech granic. 

Podejście z Bielic na szczyt to raptem niecała godzina, więc urozmaicenie szlaku o wycieczkę do naszych sąsiadów jest dobrym pomysłem. 

03

Dojazd

kowadło korona_gór_polski_niech_to_szlak-2.jpg

Bielice leżą na końcu świata, nie ma tutaj ani sklepu ani zasięgu, droga do nich jest za to malownicza i widzie przez Dolinę Białej Lądeckiej. Nie da się tu też dojechać żadnymi środkami komunikacji publicznej ani busikami. Pozostaje transport tylko własnym samochodem. 

 

Parking znajduje się pod siedzibą Nadleśnictwa. Niech nie zmyli Was znak zakazu wjazdu i teren prywatny. Został ustawiony przez jednego z gospodarzy i jest to jego widzimisię, które już niejednokrotnie było zgłaszane i jest całkowitą samowolką. Za znak można jak najbardziej przejechać i zostawić samochód koło wiaty naprzeciwko Nadleśnictwa.

04

Najważniejsze informacje 

Góry Złote, czyli czeskie Rychlebské hory to jedno z najdłuższych pasm górskich w całych Sudetach. Rozciągają się one na długość ok. 55 km. Większa ich część, bo aż 35 km, znajduje się po polskiej stronie. Góry Złote są jednym z najciekawszych pasm górskich w całych Sudetach. Ich grzbietem przebiega polsko – czeska granica. Bielice z których ruszamy, położone są w Dolinie Białej Lądeckiej, które rozdzielają Góry Złote od Bialskich. 

I tutaj zaczynają się geograficzne turbulencje, gdyż część opracowań nie uznaje Gór Bialskich za oddzielne pasmo, ale jedynie za część Gór Złotych. Góry Bialskie jest to pasmo górskie, położone w Sudetach Wschodnich. Ich klasyfikacja nie jest jednoznacznie ustalona. Wyodrębniane są one jako osobne pasmo górskie łańcucha Sudetów jedynie przez geografów i badaczy polskiego pochodzenia, a i tutaj nie wszyscy są zgodni. Dodatkowo i Kowadło i Rudawiec, nie są najwyższymi szczytami całych pasm, więc pomimo swojego położenie na końcu świata, są to góry, które sprawdzają niemałe zamieszanie w Kornie Gór Polski. 

Góry złote są niezwykle ciekawym regionem Sudetów. Od XIII do XX wieku w regionie wydobywano różne kruszce, m.in. złoto oraz arsen w okolicach Złotego Stoku. Od eksploatowanego cennego złota wzięła się właśnie nazwa Gór Złotych. W późniejszym okresie rozwinęło się tu górnictwo w różnej postaci. Do dziś nadal czynny jest jeden kamieniołom bazaltów w Polsce, jak i kilka kamieniołomów marmuru po stronie czeskiej. Na terenie Gór Złotych udostępniono do zwiedzania turystycznego dawną podziemną kopalnię żółtego kruszcu i arsenu w Złotym Stoku.

O ile nazwa polskiej strony gór wzięła się od cennego kruszcu, w Czechach nazwa gór to Góry Rychlebskie (Rychlebské hory). Ta nazwa pochodzi od Zamku Rychleby, który znajduje się po czeskiej stronie, w Dolinie Rakowej.

kowadło korona_gór_polski_niech_to_szlak-3.jpg
kowadło korona_gór_polski_niech_to_szlak-5.jpg
kowadło korona_gór_polski_niech_to_szlak.jpg
kowadło korona_gór_polski_niech_to_szlak-6.jpg

05

Podsumowanie 

Na szczycie Kowadła nie liczcie na spektakularne widoki, porastają go świerki i zagajniki. 

 

Ruszamy z miejscowości Bielice, gdzie oficjalny parking znajduje się za nielegalnymi znakami zakazu wjazdu, pod siedzibą Nadleśnictwa. 

 

Trasa jest łatwa i przyjemna. Warto pokusić się o  zdobywanie Kowadła z Rudawcem w Górach Bialskich - to zdecydowanie wycieczka na jeden dzień. 

 

Można zdobywać ją z czworonogami. 

bottom of page