top of page
Snowy Landscape

TARNICA

Tarnica to najwyższy szczyt w Bieszczadach po polskiej stronie, liczący 1346 m., co pozwoliło mu znaleźć się w Koronie Gór Polski. Pamiętajmy jednak, iż najwyższym szczytem całego pasma jest Pikuj leżący już jednak po drugiej stronie granicy.

01

Film

Zapraszam Was do obejrzenia przewodnika z wejścia na Tarnicę. Wyruszymy z Ustrzyk, aby wdrapać się ponad linię lasu i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na Bieszczadzki Park Narodowy, połoniny i dalekie pasma górskie.

02

Propozycja Trasy 

Na Tarnicę prowadzą 4 szlaki. Dwa z Wołosate oraz czerwony szlak z Ustrzyk Górnych i niebieski z Widełek. Najkrótszym szlakiem na Tarnicę jest szlak niebieski z Wołosatego. My jednak wybierzemy się szlakiem czerwonym z Ustrzyk. Wejście na szczyt zajmie nam nieco ponad 3 godziny podczas których pokonamy 692 m przewyższenia. Na trasie zdobędziemy Szeroki Wierch, aby po końcowym podejściu zawitać na szczycie Tarnicy. 

Aby urozmaicić trasę pokusić się można o zejście niebieskim szlakiem przez Wołosate lub piękną, widokową opcję czerwonym szlakiem przez Halicz i Berdo. Zajmę Wam one jednak więcej czasu i przygotujcie się wtedy na całodniową wyrypę. Pamiętajcie koniecznie o sprawdzeniu o której i czy kursują z niego busy do Ustrzyk, aby nie pokonywać ostatniego odcinka trasy asfatem pomiędzy miejscowościami. 

03

3660A0CC-A930-44C6-8F65-886C74EA28D7.jpg

Dojazd

W Bieszczady możecie dotrzeć nie tylko samochodem. Z większości dużych miast Polski dotrzecie tutaj bezpośrednimi połączeniami autobusowymi, na przykład filxbusem. Podróż samochodem jest czasochłonna, gdyż Bieszczady znajdują się na samym końcu Polski, a drogi nie pozwalają tutaj na rozwijanie zawrotnych prędkości. 

Planując podróż należy sprawdzić rozkłady jazdy busów, szczególnie jeżeli macie zamiar odwiedzić te magiczne góry poza sezonem. Większość połączeń wtedy nie funkcjonuje, a złapanie stopa na opustoszałych drogach może być iście bohaterskim wyzwaniem. 

 

W Ustrzykach samochód możecie zostawić na dużym, płatnym parkingu w okolicach Schroniska PTTK lub pod samym wejściem do Parku Narodowego, dalej, już przy szlaku. 

04

Najważniejsze informacje 

Bieszczady ulokowane w łańcuchu Karpat dzielą się na Zachodnie znajdujące się po stronie polskiej jaki i ukraińskiej oraz Wschodnie, które znajdziecie już tylko za ukraińską granicą. 

Sam szczyt Tarnicy wznosi się ponad 500 m nad dolinę Wołosatki i wyróżnia się osobliwą sylwetką. Od sąsiedniego masywu Krzemienia grzbiet oddzielony jest głęboką Przełęczą Goprowską, natomiast z Szerokim Wierchem łączy się charakterystyczną, ostro wciętą w grzbiet przełęczą o wysokości 1286 m, od której pochodzi nazwa góry (w języku rumuńskim słowo „tarnița” oznacza siodło, przełęcz). 

 

Bieszczady przed wojna tętniły życiem, teraz opustoszałe, są bardzo chętnie wybierane przez turystów jako cel wędrówki. 

 

W drodze na szczyt możecie liczyć na słynne bieszczadzkie widoki na połoniny i krajobraz gór zupełnie innych od pozostałych polskich pasm. 

Z samej Tarnicy przy dobrej pogodzie rozpościera się panorama na Tatry, ukraińskie Gorgany, a nawet na rumuńskie szczyty. 

Sam wierzchołek nie robi zbyt zapierającego dech w piersiach wrażenia. Są na nim ławy, zapełnione turystami w sezonie oraz ogromny, metalowy krzyż postawiony w roku 2000, w miejscu wcześniejszej konstrukcji wotywnej, która jednak nie przetrwało starcia z wichurą. 

F235793B-6DB8-49CC-8DDA-96303FD7EE6A.jpg
E6061A99-518C-417D-A343-7FC0DC52DB52.jpg
A7EBB2B8-2781-4F47-893A-F34A7B126025.jpg

05

Podsumowanie 

Najszybsza trasa wiedzie niebieskim szlakiem z Wołosatego.


Tarnica znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, na jego teren wchodzi po zakupie biletu. 

Uwaga! W kasach w Ustrzykach można płacić tylko gotówką. 

Na teren parku nie można wprowadzać zwierząt ze względu na ochronę przyrody. 

Bieszczady słyną ze swoich jesiennych krajobrazów, kiedy to połoniny oddychające na wietrze, zmieniają kolory i prezentują się niesamowicie urokliwie. 

Szlak na Tarnicę nie jest zbyt trudny, znajdziecie na nim kilka podejść, nie są one jednak zbyt długie, a na trasie czekać będzie na Was sporo dogodnych miejsc do odpoczynku.

bottom of page