top of page
Snowy Landscape

WALIGÓRA

To najwyższy szczyt Gór Kamiennych, liczący sobie 936 metrów. Wejście na niego to najszybszy szlak w całej Kornie Gór Polski i zajmie uwaga… 20 minut. Jest to jednak jedno z najbardziej srogich podejść jakie napotkacie w Sudetach i zdobywając Koronę Gór Polski dlatego nie cieszcie się zawczasu na możliwość miły i szybki spaceru.

01

Film

Waligórę zdobywamy od strony schroniska Andrzejówka podejściem, które najwytrwalszemu piechurowi da się we znaki i przyśpieszy oddech. W ramach tworzenie dla Was przewodników testuje też smażony ser w kolejnym, nie do policzenia już którym schronisku i wydaje prawomocny wyrok. Zapraszam na film!  

03
Nasz Propozycja Trasy 

Wejście na szczyt to tylko 20 minut, jednak po pierwszych paru krokach szutrową drogą szlak odbija w lewo, ale wspinać się praktycznie pionowo na wierzchołek. Przy złej pogodzie jest tutaj niezwykle ślisko i można zjechać w dół na błocie lub lodzie. Dla osób nie lubiących takich atrakcji znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wejście na Waligórę od drugiej, znacznie spokojniejszej strony, również żółtym szlakiem. 

Dla osób mających więcej czasu polecamy wykonanie pętli z Sokołowska i spędzenie trochę czasu w tym magicznym miasteczku oraz podejście na szczyt od strony Andrzejówki tak aby nie znęcać się nad kolanami i nie schodzić pionową ścianą. 

WALIGÓRA_kopa_korona_gór_polski_niech_to_szlak-3.jpg

03

Dojazd

Waligóra znajduje się zaraz obok Wałbrzycha i można dotrzeć tutaj komunikacją publiczną, autobusem numer 12. Również do Sokołowska kursują autobusy.

Jezeli wybieracie się tutaj samochodem, możecie zostawić go na bezpłatnym parkingu pod schroniskiem, gdzie miejsca parkingowych jest całkiem sporo. 

04

Najważniejsze informacje 

Góry Kamienne, w literaturze turystycznej nazywane są czasami „sudeckimi Tatrami” i nie ma w tym przesady, jeśli wziąć pod uwagę naprawdę strome zbocza, głębokie doliny i ogromny wysiłek, jaki trzeba włożyć w ich pokonanie. Ale na tym właśnie polega wyjątkowość Gór Kamiennych wśród sudeckich pasm, które z reguły nie posiadają takiego ukształtowania. W szczególności poczujecie to zdobywając Waligórą, Suchawą i Kostrzynę.

 

Góry Kamienne (czes. Meziměstská vrchovina) to pasmo górskie w Sudetach Środkowych wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Położone na wschód od Karkonoszy i Rudaw Janowickich, na południe od Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich i na północ od Zaworów i czeskiej części Gór Stołowych. Góry Kamienne od dawna były w sferze zainteresowań turystów. Wałbrzyska Federacja Górska,  w 1933 roku zbudowała u podnóża Waligóry schronisko „Andrzejówkę” na Przełęczy Trzech Dolin. Trzy lata później schronisko gościło królową holenderską Wilhelminę i księżniczkę Julianę, która uczyła się tutaj jeździć na nartach. Pobyt tak znamienitych gości był dla obiektu najlepszą reklamą. Nazwa Schroniska pochodzi od głównego orędownika jego budowy, którym był Andreas Bock. Schronisko jest jednym z najbardziej urokliwych na trasach Korony Gór Polski i oferuje przepyszne jedzenie. Fakt, iż można tu dotrzeć samochodem sprawie, ze zawsze jest w nim tłoczno i gwarno. Kupicie tu również regionalne produkty i naturalne kosmetyki. 

 

Ale wróćmy na szlak. Po złapaniu na nowo oddechu, kiedy to już uporacie się z podejściem, na szczycie staniecie przez kamienny obeliskiem. Poza tym nie możecie liczyć tutaj na żadne większe atrakcje, gdyż szczyt jest mocno zarośnięty i nie ma z niego żadnych widoków. Na wierzchołku, po II wojnie światowej, znajdowała się wieża triangulacyjno-widokowa, jednak nie przetrwała do dzisiejszych czasów. 

 

Konieczne odwiedźcie też malutkie Sokołowsko. To dawne uzdrowisko umiłowane zostało przez artystów z Olgą Tokarczuk na czele. Obecnie jego magiczny klimat przyciąga coraz więcej turystów i nowych mieszkańców, a organizowane tutaj festiwale sztuk wszelakich cieszą się dużą popularnością. Odsapnijcie w którejś z kafejek i posnujcie się pomiędzy przepiękną, niczym z filmów Wesa Andersona zabudową dawnego uzdrowiska. 

WALIGÓRA_kopa_korona_gór_polski_niech_to_szlak.jpg
WALIGÓRA_kopa_korona_gór_polski_niech_to_szlak-4.jpg
WALIGÓRA_kopa_korona_gór_polski_niech_to_szlak-6.jpg
WALIGÓRA_kopa_korona_gór_polski_niech_to_szlak-5.jpg
WALIGÓRA_kopa_korona_gór_polski_niech_to_szlak-2.jpg

05

Podsumowanie 

Podejście na Waligórę jest ekspresowe, ale niezwykle męczące. 

 

W schronisku Andrzejówka panuje wspaniały klimat, a kuchnia jest jeszcze bardziej wyborna. 

 

Koniecznie odwiedźcie Sokołowsko i dajcie sobie trochę czasu na snucie się jego zakamarkami. 

 

Dla osób o słabszej kondycji lub z dziećmi polecamy wejście od drugiej strony, które jest zdecydowani mniej strome. 

bottom of page