top of page
Snowy Landscape

RYSY

Marzenie każdego wędrowca wybierającego się w Tatry.

Rysy są najwyższym tatrzańskim szczytem po polskiej stronie i upragnionym celem całej rzeszy turystów. Pamiętajcie, że posiadają aż trzy wierzchołki, a najwyższy z nich znajduje się już po słowackiej stronie i mierzy 2501 m. Polski, środkowy o wysokości 2499 m dał Rysom zaszczytne miejsce #1 w Koronie Gór Polski. 

01

Film już niedługo...

Zapraszam Was do obejrzenia przewodnika z wejścia na Rysy. To wyprawa dla doświadczonych wędrowców, na którą wyruszymy bladym świtem i spędzimy w górach cały dzień. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, granie i łańcuchy, które pomagają we wspinaczce na najwyższy szczyt Polskich Gór, to tylko niektóre z atrakcji Jake czekają na Was w tej podróży. 

02

Propozycja Trasy 

Wyruszamy z parkingu na Łysej Polanie, a samo podejście zajmie wprawnemu piechurowi nieco ponad 6 godzin. Trasa jest wymagająca i prowadzi czerwonym szlakiem z łączną sumą podejść 1675 m. Początek szlaku od parkingu do schroniska pod Morskim Okiem wiedzie słynną asfaltową drogą i nie przysporzy nikomu problemów. Jest za to dość monotonny i przez to strasznie się dłuży. Od Morskiego Oka szlak zaczyna się delikatnie wspinać by dotrzeć do Czarnego Stawu. Stąd po jego okrążaniu zaczynamy pierwsze poważniejsze podejście do bulli pod Rysami. Widoki są spektakularne i to tutaj większość osób urządza sobie przystanek przez najtrudniejszym odcinkiem i atakiem na szczyt. 

Górna część szlaku od tej strony jest ubezpieczona łańcuchem i dzięki temu trasa jest możliwa do pokonania przez sprawnego turystę. Nie oznacza to wcale iż jest łatwa i bezpieczna - upadek w tak eksponowanym terenie może być bardzo groźny, a nawet grozić utratą życia. Ten odcinek zajmie Wam około dwóch godzin, chyba że utkniecie w korku do łańcuchów, które zdarzają się nieraz na Rysach, szczególnie w weekendy. Ciekawą opcją jest zejścia na stronę słowacką, południową i stamtąd dotarcie do samochodu lub noclegu busem. Pamiętajcie tylko, aby zarezerwować go wcześniej, gdyż często miejsca są wykupione z wyprzedzeniem. 

Rysy można zdobyć tez od strony słowackiej, trasą o mniejszej trudności oraz krótszą. Wydaje mi się jednak, iż ze względu na nasze wyzwanie wariant po polskiej stornie jest bardziej odpowiedni. W końcu zdobywamy najwyższy szczyt w Koronie Gór Polski;) 

03

F11F529B-3366-43CE-90BD-80588C073BF8.jpg

Dojazd

Na Parking na Łysej Polanie koniecznie zakupcie bilety wcześniej przez internet na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wygodnym rozwiązaniem jest zakupienie jednocześnie z miejscem parkingowym biletu wstępu do Parku Narodowego. Nawet w ciągu tygodnia i po największym sezonie, bladym świtem spotkacie tutaj innych turystów. U podnóża Tatr najlepiej pojawić się jak najwcześniej i wejść do Parku wczesnym rankiem. Dzięki temu uniknięcie tłumów na trasie, kolejek do łańcuchów oraz zmniejszycie ryzyko starcia z załamaniem pogody, gdyż burze w górach występują najczęściej w godzinach popołudniowych. 

Do parkingu można też dotrzeć z Zakopanego i okolicznych miejscowości busami lub taksówką, które kursują dość często. 

Dobrym pomysłem i dodatkową atrakcją jest nocleg w schronisku nad Morskim Okiem i wyruszenie z niego na zdobywanie Rys. Jest to jednak jedno z najpopularniejszych schronisk górskich w Polsce, więc rezerwacje trzeba zrobić z bardzo dużym wyprzedzeniem, czasami nawet i rocznym!

04

Najważniejsze informacje 

Rysy, jak pewnie wiecie to najwyższy szczyt Polski. Tutaj warto zaznaczyć, że najwyższym szczytem całkowicie znajdującym się na terenie Polski jest Kozi Wierch, ulokowany na słynnej Orlej Perci. 

Na trasie po zakończeniu podejścia asfaltem i dotarciu do schroniska okrążamy słynne Morskie Oko; to piękne jezioro ma 54 metry głębokości, a w jego tafli odbijają się Mięgusze oraz Mnich. Warto odwiedzić samo Schronisko nad Morskim Okiem, szczególnie jeżeli dotrzecie tutaj rano przez tłumem turystów. Wtedy będzie mogli rozkoszować się jego zakopiańskim stylem i spektakularnym widokiem na panoramę Tatr odbitą w niezburzonej tafli stawu. 

Kolejną niebieską plamą na mapie naszej trasy będzie Czarny Staw Pod Rysami, głębszy od Morskiego Oko, którego czeluści sięgają aż 76,4 metrów. To idealne miejsce na odpoczynek. Zamian nie dotrą tutaj turyści z Morskiego Oko jest spokojnie i majestatycznie. 

Pamiętajcie koniecznie, iż warunkiem udanej wycieczki na Rysy jest rozpoczęcie jej wcześnie rano, bladym świtem, Unikniemy tłumów na szlaku, zmniejszymy ryzyko załapania się na ewentualną popołudniową burzę.

Rysy znajdują się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, który chroni faunę i florę najwyższego pasma Polski. Ten mało zmieniony przez człowieka obszar został objęty ochroną ze względu na występowanie tutaj wielu gatunków, których nie zobaczymy w żadnej innej części Polski. Przez wieki dotarcie Tatry przez cywilizację oraz przemysł było praktycznie niemożliwe ze względu na ciężki teren i warunki pogodowe i to pozwoliło właśnie przyrodzie triumfować. Pamiętajcie, że jako turyści jesteśmy tutaj tylko gośćmi, nie śmiećmy, nie wychodźmy poza szlaki. Na teren TPN nie można również wprowadzać psów, poza drobnymi wyjątkami w dolinach przy samym Zakopanym. 

0E2FCF9B-FFEE-4E93-84C3-18EC0F40BE0E.jpg
A003066D-DFC1-42DB-9499-2406815C41F7.jpg
40CC4D97-707D-4314-B976-C605F2350ECB.jpg
B72ADF5D-D1FB-4D94-8568-E60A32FE4C34.jpg

05

Podsumowanie 

Trasa tylko dla doświadczonych turystów, nie polecam wybierać się na nią z dziećmi lub przez osoby z lękiem przestrzeni i wysokości. Bez doświadczenia lepiej wybierzmy wariant słowacki.

Górna część zabezpieczona łańcuchami, dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą rękawiczek zabezpieczających ręce przed zdarciem od łańcuchów. 

Polecamy mieć kask oraz nawet do lipca raczki. Kask uchroni nas przez spadającymi kamieniami, które mogą potrącić inni turyści lub przy upadku. Raczki mogą okazać się niezbędne nawet w środku lata, gdyż na trasie mogą się zdarzyć odcinki ośnieżone gdzie łatwo o utratę równowagi. 

Zimą wycieczka na Rysy to już inna historia. Wymaga doświadczenia taternickiego oraz odpowiedniego sprzętu - raków, czekana, liny, sprzętu lawinowego.

Wyprawa zajmie Wam cały dzień, przygotujcie się na elementy wspinaczki i spektakularne widoki. 

bottom of page