
RADZIEJOWA
Jest to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego mierzący 1266,5 m n. p. m. i prowadzi na nią czerwony szlak, którym możemy wejść na królową Beskidu Sądeckiego z dwóch stron. Dłuższy wariant szlaku prowadzi z Rytra, krótszy przez Wielki Rogacz, a na trasie czekają na nas spektakularne widoki na Tatry.
01
Film
Zapraszam Was do obejrzenia przewodnika ze zdobycia Radziejowej, które to rozpocząłem na Przełęczy Obidza. Na trasie czekało na mnie wiele niespodzianek, niesamowita panorama… no właśnie na co? Zresztą zobaczcie sami;) Zapraszam na film!
02
Nasz Propozycja Trasy
Na Radziejową wybieramy się szlakiem czerwonym z Przełęczy Obidza. To najszybszy szlak prowadzący na szczyt. Trasa pod górę liczy 5,5 km i zajmie nam około 2,3 godziny. Szlak jest stosunkowo łatwy i niezwykle malowniczy, prowadzi przez las, ale oferuje też zapierające dech w piersiach widoki na panoramę Tatr.
Od parkingu szlak prowadzi asfaltową drogą i mija Bacówkę na Obidzie, w której w upalne dni napijecie się zimnych napoi i posilicie, jeżeli już zdążyliście zgłodnieć. Przed Przełęczą Gromadzką, podejście zaczyna się robić stronę, lecz nadal prowadzi asfaltem więc nie nastręcza zbyt dużych problemów.
Na przełęczy szlak czerwony łączy się z niebieskimi szlakówkami i tymi połączonymi trasami przechodzimy przez Polanę Litawcową.
Tuż za nią, nasza trasa odbija w prawa i kierujemy się dalej kolorem niebieskim, aby pod Wielkim Rogaczem znów udać się na czerwony szlak, którym to już dotrzemy na sam szczyt Radziejowej.
Opcja bardziej wymagająca to wejście na Radziejową z Rytra, lecz tutaj czeka na Was ponad tysiąc metrów przewyższenia i ponad pięciogodzinna wędrówka na szczyt. Ta opcja daje jednak możliwość zrobienia pętli i zahaczenia o schronisko na Przehybie.


03
Dojazd
W zamierzchłych czasach samochód na trasie na Radziejową można było zostawić tuż przed Polaną Litawcową, teraz jednak duży, ogólnodostępny parking znajduje się nieco niżej po prawej stronie drogi. Zapełnia się dość szybko, szczególnie przy ładnej pogodzie oraz w weekendy, dlatego też warto rozpocząć wędrówkę w porannych godzinach. Na parkingu znajdziecie wiatę, pod którą można schronić się w niepogodę i spałaszować kanapki po podróży. Do Piwnicznej Zdrój dostaniecie się nie tylko samochodem, kursują tu dość często busy i pociągi na trasie do Nowego Sączą czy Krakowa. Z samej Piwnicznej dotarcie do Obidzy zajmie jednak na nogach trochę czasu, który przedłuży wycieczkę o kilka długich, pokonanych asfaltem kilometrów.
04
Najważniejsze informacje
Jednym z milszych punktów na naszej trasie będzie Polana Litawcowa, na której warto zaplanować sobie pierwszy postój na trasie. Rozpościera się z niej zapierający dech w piersiach widok na Tatry. Polana nie powstała w sposób naturalny, ale na skutek działalności człowieka. W tym miejscu swoje stada owiec wypasali jeszcze przed II Wojną Światową Łemkowie zamieszkujący miejscowość Biała Woda. Zostali oni jedna wysiedleni z tych terenów w ramach akcji Wisła, a polana zaczęła zarastać i obecnie zajmuje o wiele mniejszy obszar niż kilkadziesiąt lat temu.
Szlak na Radziejową oferuje dużo pięknych widoków na panoramę innych pasm górskich. Idąc z Polany Litawcowej w stronę Wielkiego Rogacza warto co jakiś czas odwrócić się do tyłu i podziwiać widoki. Najtrudniejsza część szlaku rozpocznie się po zdobyciu Wielkiego Rogacza na przełęczy Żłobki. Tutaj szlak odbije ostro w prawo, w górę. Na dystansie 800 metrów czeka Was aż 156 metrów przewyższenia, oddech stanie się szybszy, łydki zaczną na tym odcinku palić. Zaczyna się wspinanie!
Radziejową otacza Rezerwat Przyrody Baniska z jaskinią Bania w Radziejowej. Mamy tutaj również małe osuwisko skalne i osuwiskowe jeziorko Młaka. Znajduje się tutaj także jedyne w całej Polsce stanowisko pierwiosnka omączonego (na stokach Radziejowej na wysokości około 800 m n.p.m.). Rośnie on zazwyczaj na pastwiskach, wilgotnych łąkach, ewentualnie na torfowiskach i źródliskach.
Na szczycie Radziejowej najbardziej w oczy rzuca się oddana w roku 2006 do użytku drewniana wieża widokowa. Pierwotna konstrukcja miała 20 metrów wysokości, jednak w czerwcu 2010 roku została poważnie uszkodzona przez uderzenie pioruna. Gdy udało się ją przywrócić do funkcjonowania, w roku 2017, z uwagi na spróchnienie drewna, znów została zamknięta. W roku 2020 oddano do użytku nową wieżę widokową. Obecna wieża na Radziejowej ma 22,16 m wysokości, natomiast sama platforma widokowa mieści się na wysokości 17,1 m. Widać stąd Tatry, Pieniny, Babią Górę, Gorce, Podhale, Beskid Wyspowy czy Beskid Niski.




05
Podsumowanie
Szlak na Radziejową spokojnie możecie pokonać z dzieckiem. Wbrew pozorom najtrudniejszym odcinkiem oprócz końcowego podejścia jest początek szlaku idący asfatową drogą do Polany Litawcowej.
Warto udać się na szczyt na wschód lub zachód słońca i podziwić spektakularne widoki na Tatry i mniejsze góry w pomarańczowych promieniach.
Na trasie nie mijamy schroniska, jednak w sezonie na trasie zobaczycie Bacówkę na Obidzie gdzie można coś przekąsić.
Warto urządzić postój na Polanie Litawcowej z widokiem na Panoramę Tatr i Podhala.