
ŚNIEŻKA
Króluje nad Karpaczem i całymi Karkonoszami na wysokość 1602 m. Ten graniczny szczyt jest jednocześnie najwyższym szczytem Czech. Wejście na niego wiąże się więc ze zdobyciem nie tylko trzeciego szczytu w Kornie Gór Polski, ale również wierzchołka zapisanego w Koronie Europy.
01
Film już niedługo...
Zapraszam Was do obejrzenia przewodnika z wejścia na Śnieżkę. Będzie to nie lada gradka, gdyż na szczycie pierwszy raz w życiu nie spotkałem tłumu turystów, a widoki w promieniach zachodzącego słońca były spektakularne. Wędrówkę grzbietem Karkonoskiego Pasma rozpoczynamy w Karpaczu, a w schronisku Dom Śląski na trasie testujemy smażony ser i frytki.
02
Propozycja Trasy
Wyruszamy z Karpacza, spod Świątyni Wang, przy której warto zrobić pierwszy postój na jej zwiedzanie. Po przekroczeniu bram Karkonoskiego Parku Narodowego wędrujemy żółtym szlakiem do przepięknych skał Pielgrzymy, a następnie do formacji skalnej Słonecznik. Stamtąd już grzbietem pasma docieramy do schroniska Dom Śląski i rozpoczynamy atak na Śnieżkę. Końcówka szlak jest zdecydowanie wymagająca i daje w kość. Całość trasy na szczyt zajmie nam niecałe 4 godziny i pokonamy ponad 850 metrów przewyższenia. Nie jest to najszybsza trasa na Śnieżkę, ale zdecydowanie widokowa i z atrakcjami po drodze.
Karkonosze oferują cała plątaninę szlaków dlatego droga powrotna może być rozegrana na wiele sposobów.
Osobiście polecam zejście przez schronisko Strzecha Akademicka i następnie Samotnia. Latem Szlak na Śnieżkę przy dużym tłoku od strony Domu Śląskiego prowadzi tylko pod górę, a schodzić należy po jej drugim zboczu.
W zimie część szlaków sprawdzi obejściami lub jest zamknięta ze względu na zagrożenie lawinowe. Jedna z trudniejszych tras w Koronie Gór Polski, wymagająca wędrówka na cały dzień.

03
Dojazd
Do Karpacza najłatwiej dojechać jest samochodem lub komunikacja autobusową. Samochód najlepiej zostawić na jednym z prywatnych, płatnych parkingów na które prowadzi i zachęca szereg kierunkowskazów, a kilka znajduje się pod samą Świątynią Wang. Ceny wahają się w przedziale 20-30 zł za pozostawienie samochodu na cały dzień.
04
Najważniejsze informacje
Nasza przygoda rozpoczyna się przy Ewangelickiej świątynia, która została przeniesiona w roku 1842 z norweskiej miejscowości Vang, położonej 200 km na wschód od Bergen. Warto obejrzeć ją choćby z zewnętrz ze względu na niesamowitą architekturą rodem prosto z serialowego planu Wikingów.
Odrazu za jego ogrodzeniem wkraczany na teren Karkonoskiego Parku Narodowego i dalej ruszamy w stronę Polany na której krzyżują się szlaki. Większość turystów ruszy w przeciwnym kierunku niż my, gdyż tutaj odbijemy w prawo, żółtym szlakiem przez polanę. Przez chwilę oddalać będziemy się od Śnieżki, ale nie bójcie się, nic Wam się nie pomyliło przy szlakówkach.
Po około 30 minutach traficie pod Pielgrzymy. Jest to granitowa grupa skalna, a jej wysokość dochodzi do 25 metrów, przez chwilę można się poczuć jak w małym Yellowstone;)
Kolejną atrakcje na trasie zapewni nam Słonecznik. To formacja skalna, patrząca groźnie w dół na Karpacz, a jeżeli dobrze się przyjrzycie dostrzeżecie w jej zarysie łudzą postać doglądająca okolicy. Nazwa słonecznik, mam swoje początki w tym, iż mieszkańcom okolicznych wsi słońce nad skałą wskazywało południe. DAlej już grzbiet zmierzamy do Domu Śląskiego.
Pierwsze schronisko na Śnieżce wybudowano w poł. XIX-tego wieku. Budynki, jakie możemy podziwiać dzisiaj, powstały niedawno - w latach: 1967-76. Specyficzne „dyski” – mieszczą Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa. Nie ma tutaj części noclegowej, a najbliżej położone schronisko, w którym można nocować znajduje się poniżej, u podnóża Śnieżki i jest to Dom Śląski.
Śnieżka to niesamowicie kapryśna i wietrzna góra. Najwyższa prędkość wiatru (mierzona przez minimum 10 min.) przekroczyła 65 m/s, czyli przeszło 230 km/h, a porywy wiatru zbliżają się do 300 km/h. Do tego, to wyjątkowo chłodne miejsce - średnia temperatura w roku ledwo wykracza ponad 0 stopni Celsjusza. Dni ze średnia temperaturą w ciągu doby powyżej +5 °C występują tylko przez około 100 dni w roku (2 VI do 15 IX). Tu praktycznie nie występują dni ze średniodobową temperaturą przekraczającą +10 °C.
Na szczycie znajdziecie także kaplica pod wezwaniem Św. Wawrzyńca – patrona przewodników górskich. Pochodzi ona z XVII-tego w. Otwarto ją w 1681 r. i od tego momentu rozwijał się ruch pielgrzymkowy i turystyczny na Śnieżkę. Po czeskiej stronie, na Śnieżce stoi budynek poczty. Wybudowano go w 2007 roku w miejscu nieużywanego od lat 80. XX-tego stulecia czeskiego schroniska. Jest tu także stacja końcowa kolei gondolowej prowadzącej z turystycznego, czeskiego miasta Pec pod Sněžkou.




05


Podsumowanie
Na Śnieżkę prowadzi cała sieć szlaków. Najszybszy, ale zarazem najtrudniejszy to szlak czarny.
Pogoda na Śnieżka bywa złowroga, konieczne zabierzcie cieplejsze ubrania, nawet jeżeli na dole jest ciepło.
W zimie konieczne mogą okazać się rączki oraz kijki, podejścia potrafią być bardzo śliski i oblodzone, a pogodę na szczycie należy sprawdzić przez wejściem na stronie Karkonoskiego działu Gopr.
Na Śnieżkę można dostać się również kolejką od strony czeskiej, do której kursuje z Karpacza autobus.
Na trasach na szczyt możecie odpocząć w kilku schroniskach, osobiście najbardziej polecam Samotnią, położoną w niezwykle malowniczym sąsiedztwie Małego Stawu ze spektakularnym widokiem.
Zimą trasa potrafi być bardzo wymagająca, a niektóre odcinki szlaków ze względu na zagrożenia lawinowe są zamknięte.
Karkonoski Park Narodowy pozwala na wejście na jego teren z psem na smyczy, sprawdźcie tylko na stronie na które szlaki jest to dozwolone.