top of page
Snowy Landscape

SKALNIK

Mierzy sobie 945 metrów i położony jest w urokliwych, ukrytych u podnóża Karkonoszy Rudawach Janowickich. W górach tych, kryje się wiele atrakcji, dlatego też warto zarezerwować sobie chwilę na ich eksplorację przy okazji zdobywania tego szczytu. 

01

Film

Ruszamy na Skalnik w Rudawach Janowickich. Po drodze mijamy Konie Apokalipsy i wdrapujemy się na Ostrą Mała, z której panorama na Karkonosze jest… zresztą zobaczcie sami, nie będę psuł niespodzianki. Zapraszam na film! 

02

Nasz Propozycja Trasy 

Na Skalnik wybieramy się niebieskim szlakiem z niewielkiej miejscowości Czarnów. Jest to najszybszy szlak na szczyt i nie powinien nikomu nastręczyć żadnych trudności. Wejście na wierzchołek zajmie nam około godziny, wyniesie 2,2 kilometra, a do pokonania mamy nieco ponad 200 metrów przewyższenia. 

Na szczyt możemy dostać się tez kilka innymi wariantami z:

- Kowar: Zielony plus Niebieski – 2h 16 min
– Przełęczy pod Średnicą: Czerwony oraz Niebieski– 1h 36 min
– Przełęczy Kowarskiej: Żółty – 2h 21 min
– Czarnkowa (Rozdroże pod Bobrzakiem): Czerwony oraz Niebieski – 59 min
– Janowic Wielkich: Zielony i Niebieski – 3 h 42 min

skalnik_korona_gór_polski_niech_to_szlak.jpg

03

Dojazd

Do Czarnowa dostać się musimy własnym pojazdem, a niewielki parking, dosłownie na kilka samochodów znajduje się przy drodze i jest zaznaczony na mapie. Dla osób bez własnego pojazdu polecamy trasę z Kowar, które są nieco lepiej skomunikowane ze światem. 

04

Najważniejsze informacje 

Szlak na Skalnik jest szybki i niezbyt wymagający, wiedzie praktycznie cały czas przez lasy, głównie świerkowe, by na kilkanaście minut przed szczytem doprowadzić nas do skrzyżowania z pozostałymi kolorami szlaków oraz drogowskazu prowadzącego do formacji skalnej Konie Apokalipsy. 

Ta dorodna grupa skał jest typowym krajobrazem dla Rudaw Janowickich. Wspomnijmy tutaj, iż Rudawy Janowickie (niem. Landeshuter Kamm) to pasmo górskie położone we wschodniej części Sudetów Zachodnich, zajmujące powierzchnię prawie 90 km². Rudawy Janowickie po wojnie do roku 1947 nosiły nazwę Góry Łomnickie.

W całym paśmie licznie występują skałki, zbudowane z granitów, amfibolitów i zlepieńców. Skałki granitowe występują szczególnie licznie w masywach Sokolika, Krzyżnej Góry, Lwiej Góry, na Janowickich Garbach oraz na Zamkowym Grzbiecie. Podobno znajduje się tu największa w Sudetach ilość porozrzucanych skałek (skalne miasteczka). Wiele z nich posiada własne nazwy.

Zaraz za Końmi Apokalipsy, znajduje się Ostra Mała i dla widoków z jej wierzchołka naprawdę warto odbić na chwilę ze szlaku. Na Ostrej znajduje się platforma widokowa, do której wykuto stopnie w skale w roku 1886. Panorama jest przepiękną, widać stąd Karkonosze, Góry Izerskie, Sokoliki, Góry Kaczawskie, jak również Kotlinę Jeleniogórska.

Po powrocie na szlak czeka Was jeszcze około 10 minut już płaskiego spaceru, aby dotrzeć do wierzchołka. Znajduje się on nieco ukryty w leśnej gęstwinie, po lewej stronie od szlaku. Oprócz tabliczki, mamy tutaj skrzyneczkę z pieczątką i zmyślną drewnianą konstrukcję do wykonania pamiątkowego zdjęcia. 

Wybierając się na Skalnik warto pokusić się o zobaczenie choćby jednej atrakcji Rudaw. Mamy tutaj ruiny zamków średniowiecznych (np. Zamek Bolczów) i schronisko Szwajcarka u podnóża Krzyżnej Góry (654 m n.p.m.) w Górach Sokolich. Górę Sokolik z licznymi skałkami granitowymi. Atrakcją turystyczną, chyba najbardzej rozpoznawalną i tłumnie odwiedzaną są też kolorowe jeziorka powstałe w wyniku eksploatacji pirytu niedaleko miejscowości Wieściszowice.

skalnik_korona_gór_polski_niech_to_szlak-3.jpg
skalnik_korona_gór_polski_niech_to_szlak-5.jpg
skalnik_korona_gór_polski_niech_to_szlak-4.jpg

05

skalnik_korona_gór_polski_niech_to_szlak-7.jpg

Podsumowanie 

Wycieczka na Skalnik jest łatwa i szybka, można pokusić się o wykonanie większej pętli lub poświęcić resztę dnia na zwiedzenie regionu, np kolorowych jeziorek. 

 

W Rudawy wybrać się można z czworonogami. 

 

Koniecznie odbijcie na Ostrą Małą, z której rozciąga się przepiękna panorama na cały region ze Śnieżką na czele. 

 

Sam wierzchołek jest ukryty w lesie, nieco poza szlakiem i można go przegapić maszerując dziarsko szlakiem. 

bottom of page